Dame, šta kažete: Uzeti njegovo ili zadržati svoje prezime?
5 фебруара, 2018Među nezaobilaznim pitanjima koja okolina upućuje svakoj budućoj nevesti, dva su najzanimljivija: kakvu ćeš venčanicu obući i kako ćeš se prezivati? Dok prvo podrazumeva mnoštvo odgovora, drugo najčešće ne mora ni da se postavlja. Jer, živimo u sredini u kojoj se podrazumeva da žena na venčanju uzme muževljevo prezime.
Dok je u Italiji i nekim zemljama španskog govornog područja uobičajeno da žena zadrži svoje prezime, kod nas se takve dame neretko nađu na stubu srama. „Zašto se uopšte udavala“; „kako da očekuješ od nje da bude sa tobom i kad nastanu problemi, ako nije mogla ni prezime da promeni“; „šta će ti devojka koja ne poštuje tvoju porodicu“ – samo su neki od komentara okoline, uglavnom muževljeve rodbine, za dame koje se usude na ovaj „sramotni“ čin.
Zašto se na prste jedne ruke mogu nabrojati žene koje prilikom ulaska u bračnu zajednicu zadrže samo svoje prezime, objašnjava psiholog Elena Kuzmanović…
„Po mnogo čemu naša sredina je i dalje patrijarhalna. Što je struktura stanovništva manje obrazovana ili siromašnija, uz izraženu tradicionalnost, veća je verovatnoća da će žena uzeti muževljevo prezime. Zato je broj žena sa dodatim prezimenima u gradovima nešto češća pojava, ali one koje zadrže svoje su i dalje retkost. Uzimanje muževljevog prezimena nekad je bilo obaveza, a sada je više motivisano željom da se partneru učini. Iako pripadnici oba pola danas tvrde da to nije toliko važno, ukoliko se na primer predloži da muž uzme ženino prezime, onda postaje jako bitno. Mislim da se neravnopravnost polova nigde ne ogleda transparentnije nego u priči o promeni prezimena“, objasnila je ona.
Razlozi zbog kojih žena ne želi da promeni prezime različiti su – od karijere i prepoznatljivosti u poslovnom okruženju, do toga da prezime doživljava kao deo svog identiteta.
nastavak na sledecoj strani…