DANAS SU SVETI VRAČI: Danas obavezno uradite ovo i pratiće vas zdravlje i blagostanje

DANAS SU SVETI VRAČI: Danas obavezno uradite ovo i pratiće vas zdravlje i blagostanje

13 новембра, 2017 Off By toti

Slava se slavi kao crkvena ili školska, dakle ima svog domaćina i svi zajedno spremaju slavu jer su svi ustvari domaćini. Kolač i žito se nose u crkvu ili sveštenik dolazi da preseče kolač i osveti žito na mestu okupljanja svih iz tog udruženja. Stolari, recimo slave sv. Josifa, jer je bio stolar, a lekari Vrače(ve).
Bog je po svojoj volji stvorio svet i ljude na njemu. Izabrao je neke ljude preko sina svog Isusa Hrista i naučio hrišćane kako treba da veruju i žive. Jedni od izabranih bili su i dva siromašna mladića, rođeni negde u Aziji, od oca neznabožca i majke hrišćanke, Kozma i Damjan. Ova dva svetitelja su prozvani bezmednim vračevima, tj. besplatnim isceliteljima i shodno Božijem proviđenju ostadoše čudotvorci kako za života, tako i posle smrti. Po očevoj smrti, majka Teodotija, posvetila se hrišćanskom vaspitanju svojih sinova. Mladići su stasali i izučili veštine lečenja pa su, koliko svojim znanjem i veštinom, toliko i imenom Gospoda, pomagali mnogima bolesnicima. Sveti Kozma i Damjan su prozvani bezmednim vračevima, što znači da nisu naplaćivali svoje usluge, zato ih zovu i Bezsrebrenici, jer su zapovest primili od Boga: Badava primiste, badava dajite (Mat. 10, 8).
Toliko su bili verujući i oprezni u besplatnom lečenju, da se Kozma jedne prilike veoma naljutio na brata što je od neke bolesnice uzeo tri jajeta sve dok izlečena žena nije rekla da je Damjana zaklela Presvetom Trojicom.
Po smrti, ova dva svetitelja su sahranjeni zajedno u mestu Fereman, u Mesopotamiji, a shodno otkrovenju Božijem postali su i posle smrti ostali čudotvorci. Hrišćani su nastavili da slave Vračeve i da ih prizivaju u bolesti i nevolji do dan danas slava. Zaštitnici lekara
Pod uticajem tradicionalnog uvažavanja lekarskog poziva koje datira od antičkih vremena, poštovanje svetih vrača Kozme i Damjana bilo je rasprostranjeno kod hrišćana od samih početaka. Već u petom veku, braći su posvećene mnoge crkve, a brojni hodočasnici posećivali su njihov grob u Feremanu.
Kult svetih vračeva nastao je posle čudotvornog ozdravljenja cara Justinijana, što je, kako se verovalo, bilo njihovo delo. Iz Carigrada se kult svetog Kozme i Damjana preneo do Rima, gde je u njihovu čast početkom šestog veka sagrađena monumentalna bazilika, dok su na Zapadu dvojica svetih lekara vekovima biti zaštitnici brojnih medicinskih, posebno hirurških udruženja, bolnica i pojedinih uglednih porodica.
Zaštita od groma
Sveti vrači u narodu se praznuju dva puta godišnje: pored novembarske, tu je i letnja slava 14. jula. I letnji i jesenji Sveti vrači obeležavaju se sa uverenjem da će Bog sačuvati ljude od bolesti i održati ih zdrave i sposobne za rad tokom cele godine. Bolesnici se zavetuju Svetim vračima da će ih posebno poštovati i svetkovati ukoliko ozdrave. Inače, ovaj praznik slavi se i kao zaštita od groma…
Sveti Vrači se na ikonama i freskama predstavljaju u srednjevekovnoj odeždi, s kovčežićima u kojima su nosili lekove. Jedna od najpoznatijih fresaka s likovima svetih Kozme i Damjana nalazi se u Pećkoj patrijaršiji, iznad sarkofaga arhiepiskopa Danila Drugog.
Deo moštiju ovih velikih svetaca se nalazi u manastiru Zočiste na Kosovu, gde postoji prelepa energija među predobrim ljudima raznih vera, a ne samo pravoslavne, koji dolaze da bi se poklonili moštima i pomolili za svoje i zdravlje svojih voljenih.
Današnji dan je po narodnom verovanju dobar za molitvu za ozdravljenje. Postoji i verovanje da danas dobro raditi teške fizičke poslove i da bez preke potrebe ne treba izlaziti iz kuće

 

 

Стране: 1 2 3